Borsaya Kısa Vadeli Yatırım Nasıl Yapılabilir?

Borsada kısa vadeli yatırım en fazla bir yıldır. Fakat yatırımcılara bir yıl gibi bir süre bile uzun gelmektedir. Bu yüzden yatırımcılar kısa zamanlı alım satım işlemlerindeki fark ile kazanç sağlamaya yönelebilirler. Spekülatif hisse senetleri kısa vadeli yatırımlardan biridir. Hisselerin fiyat değişimi ani

olduğundan dolayı, dalgalanmaları etkileyen faktörlerin bilinmesi, takip edilmesi gerekmektedir.

Dalgalanmaların sonucunu önceden kestirerek doğru yönlü tahminlerle kazanç elde edilebilir. Gün içinde yapılan alım satım işlemleri ile birçok veri analiz edilerek kar edilmesine karşın bu gibi kısa vadeli işlemler daha çok acemiliğini atlatmış, belli bir borsa deneyimi olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Aksi taktirde ufak bir dalgalanmanın dikkate alınmaması durumunda zarar edilir.

Kısa vadede yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Günlük yapılan alım satım işlemlerinde önceden karar verilen bir hisse senedine yatırım yapılmaz. Anlık olarak yapılan analizlerle eğilimi belirlemeli, olumsuz sinyaller alınıyorsa pozisyon kapatılmalıdır ve başka bir pozisyon için yoğunlaşılmalıdır.

Kısa vadeli işlemlerde psikoloji de çok önemlidir. Zarar ettiğiniz zaman bunun üstünde çok düşünmeniz ve buna zihninizin takılı kalması size diğer yatırımlarınızda olumsuz etki etmektedir.

Kısa vadede yatırım yapmak istediğinizde yani günlük yapılacak alım satım işlemlerinde belirli bir kotanız olmalıdır. Kendinize bir kota koymalısınız.

Her girilen hissede kar ve zarar belirlenmelidir. Daha çok kazanç elde etmek için yükselen fiyatların daha da yükseleceğini bekleyip pozisyonunuzu kapatmazsanız beklentilerinizin altında bir kar veya zarar ile günü kapatmış olursunuz.

Kendinize kota koyduğunuzda göze aldığınız zarardan daha fazla bir zarar ile pozisyonunuzu sonlandırmamış olursunuz. Borsayı etkileyen faktörler hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir